انواع کیس‌‌های پناهند‌ه‌گی

تعریف پناهنده
بر اساس معاهده ژنو، پناهنده به شخصی اطلاق می‌شود که دچار ترس موجه از آزار و شکنجه و یا حتی مرگ به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه ‌های اجتماعی مشخص، عقاید سیاسی و یا حتی جنگ، باشد و پس از خروج از کشور خود، قادر به بازگشت به آن ‌جا نیست.

انواع کیس‌های پناهنده‌گی

1️⃣ پناهنده‌گی براساس نژاد

در این نوع پناهندگی، شخصی که در یک کشور براس نژادش مورد آزار و تبعیض قرار می‌گیرد، می‌تواند در کشور دیگر، پناهنده شود.

مثالی که می‌شود در این ‌باره ذکر کرد، رژیم نژاد پرست آپارتاید آفریقای جنوبی است که افراد با نژاد ‌های گوناگون، در آن زمان، به کشور‌های دیگر پناهنده می‌شدند.

2️⃣ پناهنده‌گی بر اساس مذهب

در این نوع پناهنده‌گی، شخصی که دارای مذهبی خاص است که در کشور محل اقامت وی، قابل قبول نیست، می‌تواند به کشوری دیگر پناهنده شود.
دو مثال بارز این موضوع، بهاییان در ایران و مسلمانان روهینگیا در میانمار، می‌باشند.

3️⃣ پناهنده‌گی براساس عضویت در یک گروه اجتماعی خاص

در این نوع پناهندگی، شخصی که در یک گروه اجتماعی خاص فعالیت می‌کند و این فعالیت‌ها علنی شده و ممکن است برای وی خطر ساز باشد، به کشور دیگری پناهنده می‌شود.
برای مثال، دگرباشان جنسی ایرانی می‌توانند از کشوری دیگر پناهندگی دیگر دریافت کنند.

4️⃣ پناهنده‌گی براساس عقاید سیاسی

در این نوع پناهنده‌گی، شخصی که دارای عقاید سیاسی خاصی است که در این زمینه فعالیت گسترده داشته لزوما به خاطر این فعالیت‌ها و عقاید در خطر است می‌تواند از یک کشور دیگر، درخواست پناهندگی کند.
به طور مثال، بعضی از وبلاگ ‌نویسان سیاسی ایران، با توجه به خطرات موجود، می‌توانند در یک کشور خارجی درخواست پناهندگی کنند.

5️⃣ پناهنده‌گی به دلیل جنگ

افرادی که کشور آن‌ها دچار جنگ است می‌توانند از یک کشور خارجی درخواست پناهندگی کنند.
لازم به ذکر است که بعضی از کشور‌ها، این نوع پناهنده‌گی را نمی‌پذیرند و بعضی دیگر آن ‌را قبول دارند.
برای مثال، سوری‌ها می‌توانند در کشور‌های اروپایی مانند آلمان، سوئد و یا دیگر کشور‌ها درخواست پناهندگی کنند.

6️⃣ پناهنده اجتماعی

در این نوع پناهنده‌گی، شخص پناهنده صرفا جهت داشتن یک زندگی و شغل بهتر به یک کشور خارجی پناهنده می‌شود. این شخص باید مدارک محکمی مبنی بر سخت بودن زندگی در کشور مبدأ ارائه کند تا بتواند، پناهنده‌گی دریافت کند.

❌ کارهای که یک پناهجو نباید در پروسه کیس خود انجام دهد.

اگر شما هم یک پناهجو هستید در طول پروسه پناهنده‌گی خود به نکاتی که شرح میدهم دقت کنید:

1️⃣ تغییر کیس

تغییر کیس به این معنی هست که شخص در ابتدا چیزی گفته باشه که بعدا در مصاحبه یا قبل از ان چیز دیگری بگوید. که اینکار کاملآ دوروغ گویی پناهجو را ثابت کرده و نتیجه منفی برای کیسش خواهد داشت.

2️⃣ به حاشیه بردن کیس

به این معنی که شخص بخواهد چیزهای بی ربطی به دنبال کیس خود اضافه کند, اینکار باعث بیچانده شدن و سوالات بیشتر از خودش میشود.

3️⃣ استفاده از نام های متفاوت برای خود یا خانواده

مثلا بگوید نام من علی است در تذکره و در کیس مصاحبه اش بگوید نام من رضا است, این باعث شک کردن بسیار زیاد مصاحبه گیرنده میشود.

5️⃣ دروغ گفتن در مورد محل کار و زندگی

احتمال این که بتواند آدرس واقعی خانه و جای کار را در هر جای که باشد پیدا کند, و سوالات دقیقتر از شما بپرسد و شما جواب داده نتوانید.

☑️ سر کیس و زیر کیس چیست؟

▫️شخص پناهجو که درخواست پناهندگی داده و کیس راه و کیس اصلی را ارائه می کند و محور بررسی پرونده پناهندگی خانواده را شخص خودش معرفی می نماید ، ” سر کیس ” نامیده می شود.

▫️کلیه اعضای درجه یک خانواده سرکیس (پدر، مادر، همسر، فرزند) به عنوان ”زیر کیس” نامیده می شوند.

▫️فرزندان بالای ۱۸ سال تمام می بایست مستقلا کیس ارایه نمایند و زیر کیس محسوب نمی‌شوند.

🔘 انواع زیر کیس

🔸زیر کیس مقیم:

این اشخاص به همراه سرکیس هم زمان وارد کشور مقصد شده اند و منتظر بررسی پرونده سرکیس هستند ، بمحض قبولی پرونده سرکیس ، این اشخاص اقامت قانونی کشور مقصد را اخذ نموده و. بصورت مولتی ( دائم ) می توانند به کشور مبدا ( ایران ) رفت و آمد نمایند.

🔸زیر کیس منتظر:

این اشخاص در کشور مبدا ( ایران ) و یا هرکشور دیگری بیرون از کشور مقصد منتظر هستند تا پرونده سرکیس بررسی شده و پس از قبولی سرکیس ، کلیه این افراد ( به استثنای فرزندان بالای ۱۸ سال سرکیس) با ویزای قانونی وارد کشور مقصد خواهند شد.

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.

کانال ایرانیان اروپا

کانال چالشهای مهاجرت به اروپا

JOIN CHANNEL
CLOSE